Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Vinohrady

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Vinohrady a kandidátech ČSSD za Brno-Vinohrady.

 


XXIV. Vinohradská výstava vín. Sobota 7. května.

Po 02.05.2016 15:08

První květnovou sobotu, která připadá letos na 7. května proběhne v brněnských Vinohradech tradiční, již čtyřiadvacátá, výstava vín.

Letošní ročník výstavy vín nabídne návštěvníkům na Vinohradech mimořádný - rekordní počet soutěžních vzorků vín. Návštěvníkům Vinohradské výstavy ví bude v prostorách vinohradského společenského a kulturního sálu k ochutnání nabídnuto téměř osm set (přesněji 794) vzorků. Ono povýtce rekordní množství vystavovaných a degustovaných vín se podařilo organizátorům výstavy – vinohradské městské části spolu s vinohradským kulturním a informačním centrem – shromáždit z celkem osmdesáti čtyř vinařských obcí z celé jižní Moravy – od slováckého východu Moravy až po znojemský či mikulovský a valtický region. Svými produkty jsou na vinohradské výstavě zastoupeny jak malé a střední, tak i větší vinařské jihomoravské závody. Organizátoři vinohradského vinařského koštování tradičně kladou důraz na hojné zastoupení především drobných moravských vinařů. I letos se jim v tomto ohledu podařilo nabídnout značné množství vín.
V kategorii mladá bílá vína zvítězil moravský muškát (ročník 2015) z vinařství Baláž v Dolních Dunajovicích.
Šapionem v kategorii stará bílá vína se stalo sylvánské zelené (ročník 2014) vyprodukované vinařským závodem Hruška v Blatničce.
V kategorii starší červená vína na prvním místě stanulo svatovavřinecké (ročník 2013) z vinařství Musil v Dolních Kounicích.
Z vystavovaných mladých červených vín nejvíce zaujal a také zvítězil modrý portugal (ročník 2015) dodaný vinařstvím Ondřeje Bařiny z Vrbice.
Stejný vinařský závod (Ondřeje Bařiny z Vrbice) slavil prvenství též v kategorii nejlepší kolekce vín.
V kategorii rose (růžových) vín zvítězilo vinařství Hradil z Čejkovic s vínem Davis Rose (ročník 2015).
Vinohradskou výstavu vín i v letošním roce navštíví premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Zahájí výstavu tradičním způsobem – výstřelem z kanonu a předá ocenění vítězným vinařů a zástupcům úspěšných vinařských závodů. Účast na letošní vinohradské vinařské slavnosti přislíbil jihomoravský hejtman M. Hašek a další osobnosti kulturního společenského i politického života především z jižní Moravy. Nepochybně se již tradičně výstavy vín zúčastní stovky návštěvníků z Vinohrad, z Brna, Brněnska a z dalších míst Jihomoravského kraje.
Kulturní stránku vinohradské výstavy vyplní vystoupení folklorních souborů z vinařské slovácké obce Ratíškovice. Jde o tradici. Z Ratíškovic již po několik let přijíždí do brněnských Vinohrad zahrát zatančit a zazpívat na výstavě vím cimbálovka, mužská i ženská pěvecké a taneční sdružení. Hrát bude pochopitelně i vinohradské cimbálová muzika. Dobré víno, hudba, zpěv, tanec a doufejme, že i pěkné počasí, budou prolínat již čtyřiadvacátou Vinohradskou výstavu vín. Výstava proběhne v centru Vinohrad – ve společenském sále, v místech před sálem a pod širým nebem - v sobotu 7. května. Zahájena bude v 10.00 hodin výstřelem z historického kanonu.

Jiří Čejka
starosta brněnských Vinohrad